Wniosek o opinię zabezpieczającą – o czym trzeba pamiętać?

Podatnicy mają możliwość złożenia specjalnego wniosku, który uchroni ich przed klauzulą o unikaniu opodatkowania. Współcześnie urzędy skarbowe mają możliwość kontrolować finanse danego przedsiębiorstwa oraz przestrzegania przez nich płacenia świadczeń. By zminimalizować ryzyko negatywnych skutków takiej kontroli lub nieprawidłowej oceny zasadności działań, firmy decydują się na złożenie wniosku o opinię zabezpieczającą. O czym trzeba pamiętać przy składaniu takiego podania?

Najważniejsze aspekty opinii zabezpieczającej

Kalkulator i dokumentyNad opodatkowaniem dozór pełni Krajowa Administracja Skarbowa. To właśnie tam złożyć można odpowiedni wniosek, który zabezpieczy firmę. Może on dotyczyć dopiero zaplanowanych działań, ale także wciąż trwających lub zakończonych. Podanie to jest potrzebne dla każdego przedsiębiorcy, który obawia się otrzymania zarzutu unikania opodatkowania lub pozyskiwania korzyści finansowych. Klauzula, którą wykorzystują instytucje, ma za zadanie znaleźć takie podmioty, które świadomie unikają zapłaty naliczonych świadczeń. Jednym z sygnałów, że przedsiębiorca nie wywiązuje się legalnie ze swoich obowiązków, może być zapłacenie przez niego podatku niższego od obowiązującego. Obecne przepisy starają się temu zapobiec. Wiele wspólnego ma to również z podatkiem dochodowym, który pobierany jest przez płatników od niektórych dochodów. Ta zryczałtowana forma świadczeń określana jest również jako podatki u źródła Opinia zabezpieczająca daje gwarancję firmom na niewykorzystanie wobec nich klauzuli o unikaniu opodatkowania.

PieniądzeCo musi zawierać taki wniosek? Przede wszystkim powinien posiadać wszelkie istotne dane, które określą podatkowe skutki danych czynności. Najważniejszymi elementami w dokumencie są dane wnioskodawcy oraz określenie podmiotów, które dokonują danych czynności. Ponadto umieścić trzeba ich opis oraz występujące powiązania. Przedstawienie celów realizacji danej działalności oraz ich ekonomiczne uzasadnienie będzie bardzo istotne i pomoże lepiej zweryfikować i zrozumieć wszelkiego rodzaju zamiary. Określić tam trzeba także wszelkie skutki i korzyści podatkowe, które będą rezultatem konkretnych działań. Na koniec warto zawrzeć również i własne stanowisko w sprawie, które ułatwi przekonanie instancji do własnych racji. Do wniosku tego dołączyć można wszelką inną dokumentację, taką jak umowy czy projekty. W razie jakichkolwiek wątpliwości Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zwrócić się do wnioskodawcy i dokładniej zbadać dane kwestie.

Składanie wniosku o opinię zabezpieczającą to potrzebny zabieg dla wielu przedsiębiorstw. Uniknięcie stosowania klauzuli o uchylania się od opodatkowania może często pomóc, dlatego coraz chętniej korzysta się z tego rozwiązania. Najważniejsze, by pamiętać o umieszczeniu wszystkich potrzebnych danych i informacji, by wniosek był przejrzysty i zrozumiały. Dzięki temu wszelkie formalności przebiegną sprawnie i bezproblemowo.