Przekształcanie spółek w Polsce

Rodzaje spółek w Polsce można podzielić na spółki handlowe oraz cywilne. Są to ogólne kategorie, które posiadają kolejne podkategorie, przy czym każda z nich charakteryzuje się innymi zasadami funkcjonowania. Przy zakładaniu własnego biznesu, określenie formy prowadzenia działalności jest niezwykle ważne. Rodzaj spółki musi być dopasowany do planów biznesowych, wielkości zakładanego biznesu, kapitału zakładowego i wielu innych istotnych czynników.

Jak przekształcić spółkę?

szkolenia księgoweSpółki handlowe dzielą się na te osobowe (cywilne, partnerskie, jawne oraz komandytowe), działające na podstawie Kodeksu Cywilnego oraz kapitałowe, czyli wszystkie spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością działające na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych. Każda z nich to zupełnie inne zasady i sposoby zarządzania. W momencie, kiedy działalność z biegiem czasu zaczyna się modyfikować i odbiegać od wcześniej ustalonych zasad, można pomyśleć nad jej przekształceniem i zmienieniem statusu prawnego. Ma to na celu ponowne dopasowanie do aktualnie obowiązujących przepisów i nowej specyfiki działania, co łączyć się będzie z możliwością czerpania większych korzyści przez wspólników. Należy pamiętać, że przekształcenie to zupełnie co innego niż likwidacja działającej spółki i założenie nowej.

założenie działalności gospodarczej w niemczechNIP oraz REGON nie ulega zmianie, a wszystkie prawa i obowiązki zostają automatycznie przeniesione. Takie zasady stosuje się po to, aby uchronić prawo potencjalnych wierzycieli. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zjawiska celowego przekształcania spółek w celu uniknięcia niewygodnych zobowiązań. Osoby, które interesuje przekształcanie spółek we Wrocławiu, mogą liczyć na fachową pomoc w różnych częściach miasta. Doradztwem w tej dziedzinie zajmują się radcy prawni, adwokaci i notariusze. Warto przejrzeć usługi oferowane przez daną kancelarię. Nie każda posiada w zespole specjalistę w dziedzinie spółek. Przed podjęciem decyzji o zmianie formy prowadzenia działalności należy podjąć pewne kroki. Po pierwsze, opracować przez zarząd lub wspólników dokładnego planu przekształcenia. Po drugie, określić wartość udziałów i akcji. Po trzecie, zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty takie jak projekt umowy, sprawozdanie finansowe i inne.

Szczegółową ścieżkę działania określi osoba wyspecjalizowana w prawie spółek. Każdy rodzaj spółki posiada wady i zalety. Samodzielne dopasowanie odpowiedniej formy prawnej do prowadzonej działalności nie jest wcale proste. Najlepiej zasięgnąć porady doradcy, który weźmie pod uwagę wszystkie możliwe czynniki. Na podstawie wiedzy i doświadczenia wybierze najlepszą opcję dla konkretnego biznesu.