Śmierć bliskiej osoby jest wielką startą dla rodziny i przyjaciół, a do tego wiąże się z wieloma urzędowymi sprawami. Trzeba zająć się organizacją pogrzebu, zapłacić za miejsce na cmentarzu, czy uregulować rachunki. Dodatkowo dochodzi kwestia spadku – która nie zawsze przebiega szybko i bezproblemowo, jakby wszyscy chcieli.
Postępowanie spadkowe
Jak ono wygląda? Jakie rodzaje postępowań można wyróżnić? Na pewno postępowanie spadkowe w Jeleniej Górze będzie odbywało się szybciej, jeśli zmarły miał wszystkie sprawy uporządkowane. Posiadał wszelkie akty własności domu czy ziemi, bliscy wiedzieli w jakim banku trzyma oszczędności, czy wiedzieli gdzie pracuje. Nie jest to takie oczywiste. O ile małżonek czy dziecko zwykle dobrze zna zmarłego o tyle jeśli chodzi o dalszych krewnych np. wujków i kuzynostwo to może być z tym problem. Niektórzy nawet nie znają ich dawnego adresu zamieszkania czy peselu, nie wspominając o spisie majątku. Wtedy też prawnicy, a czasem nawet detektywi mają pełne ręce roboty próbując ustalić podstawowe fakty. Druga kwestia to rodzaj postępowania. Zmarły mógł zostawić testament w którym podzielił on swój majątek. Dokument musi być podpisany przez prawnika, który poświadcza o jego autentyczności. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie rodzina kwestionuje testament.
Sugeruje że zmarły był niepoczytalny, cierpiał na demencję, czy też został zmanipulowany przez bliskiego przyjaciela który kazał mu wszystko sobie zapisać. Wtedy potencjalnych spadkobierców czeka sądowa batalia o prawo do majątku. Przeszkody mogą się też pojawić jeśli testamentu nie ma. Wtedy zwykle majątek dzielony jest na mocy ustawy – największe prawa ma obecny małżonek i dzieci, potem dalsi krewni. Może być tak, że rodzina nie zgadza się na równy podział bo przykładowo jedno dziecko zajmowało się schorowanym rodzicem, a drugie nawet nie zadzwoniło. Niektórzy dowodzą że zmarły ustnie obiecał im ziemię czy mieszkanie tylko nie zdążył spisać testamentu. Wtedy także niezbędne będzie sądowe postępowanie, także kiedy bliscy występują o tak zwany zachowek, czyli część spadku.
Jak widać postępowania spadkowe rzadko są bezproblemowe, bez względu na to czy zmarły zostawił testament czy też dziedziczenie ma się odbywać na drodze ustawowej. W związku z tym zawsze niezbędna będzie pomoc prawnika, który będzie nas reprezentował i zadba o to, byśmy dostali należną nam część majątku bliskiej osoby. Wtedy wszystko zostanie przeprowadzone legalnie, na drodze prawnej i nie będzie wątpliwości, że odbyło się jak należy.