Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodów?

Utrata dochodów wskutek wypadku i niemożności podjęcia pracy lub zwolnienie z wykonywanych obowiązków poważnie odbija się na sytuacji finansowej. Żeby temu zapobiec warto oszczędzać i zawsze mieć odłożoną jakąś wolną sumę pieniędzy. Jednak zobowiązania takie, jak kredyt czy brak płynności finansowej nie zawsze na to pozwalają. W takich wypadkach warto zabezpieczyć swój dochód.

Zasady działania ubezpieczenia od utraty dochodów

Dłoń i słuchawkiObecnie na rynku dostępne są polisy, które mają za zadanie chronić płynność finansową. Koszt tego jest niewielki, a może bardzo ułatwić życie w kryzysowej sytuacji. Ubezpieczenia od utraty dochodów to forma polisy na przyszłość, jaką może zaoferować bank podczas ubiegania się o kredyt. Ma ona za zadanie chronić pieniądze w sytuacji, gdy nastąpi utrata dotychczasowego źródła dochodu. Dzięki polisie otrzymuje się wsparcie finansowe. Przez określony czas w umowie wypłacane są regularne świadczenia. Ubezpieczenie tymczasowo spłaca raty kredytu i daje czas na znalezienie nowej pracy. Koszt polisy zależy od kilku czynników. Na wysokość składki wpływa kwota kredytu, czas trwania umowy i wysokość oprocentowania. Warto pomyśleć o ochronie dochodów w sytuacji, gdy nie ma się oszczędności lub są tak niskie, że nie zapewnią utrzymania przez kilka miesięcy.

Dokument z długopisemInnymi powodami skłaniającymi do ubezpieczenia od utraty dochodów są: jednoosobowa działalność gospodarcza, która stanowi jedyne źródło dochodu, praca w wolnym zawodzie takim, jak freelancer lub artysta, wykonywanie ryzykownej pracy, która sprzyja wypadkom, zobowiązania finansowe, np. kredyt hipoteczny. Ważnymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę podczas decydowania się na tego typu polisę są: jakiego rodzaju umowa podlega ochronie, limity i zasady wypłaty świadczeń oraz karencja, czyli czas, w którym ubezpieczenie nie działa. Warto zaznaczyć, że umowy o dzieło i zlecenie nie podlegają ochronie. Świadczenie jest wypłacane w sytuacjach, gdy do utraty pracy nie dojdzie z winy pracownika. Utrzymywanie płynności finansowej dzięki polisie jest możliwe.

Ubezpieczenie można potraktować, jak poduszkę na różne kryzysowe sytuacje w życiu. Daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilność podczas rekonwalescencji lub poszukiwania nowej pracy. Warto dodać, że polisa wypłacana jest do wyczerpania limitu świadczeń. Jeżeli zostanie on osiągnięty to ubezpieczyciel odmówi wsparcia. Innymi przyczynami wyłączenia polisy są: nieopłacenie składki ubezpieczeniowej, dobrowolne odejście z pracy, choroba zdiagnozowana przed zawarciem umowy lub w czasie trwania karencji.