Urzędnicze załatwienie zwrotu podatku VAT

Jak większość firm zapewne wie, jest możliwe odzyskania zapłaconego podatku VAT w obcym kraju, który należy do Unii Europejskiej. Za poniesione koszty dojazdu, wstępu na wystawy czy za paliwo zapłacone z nałożonym, obcym podatkiem od towarów i usług można ubiegać się, przez elektroniczny wniosek, swoich pieniędzy. Jednak, nie dla każdego przedsiębiorcy droga do zwrotu opłaconego podatku jest taka sama.

VAT z krajów Unii Europejskiej

odzyskiwanie vat z ueNiezależnie, czy firma zatrudnia jedną osobę, czy setkę, termin złożenia deklaracji przez Internet jest taki sam – jest to koniec września następnego roku, którego zwrot dotyczy, bo rozliczamy się najdalej za ostatnie trzynaście miesięcy. I tak, w urzędzie skarbowym może złożyć deklarację przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Wybór urzędu jest uzależniony od miejsca zamieszkania. Jeżeli ktoś prowadzi spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub chce odzyskać zapłacony VAT stowarzyszenie wtedy należy udać się do urzędu odpowiedniego dla siedziby. W przypadku, gdy ktoś prowadzi działalności na terenie Polski, ale nie ma stałej siedziby w kraju, wtedy należy złożyć wniosek urzędowi w miejscowości, gdzie świadczy się swoje usługi. Dla firm, które nie mają swojej siedziby, miejsca zamieszkania ani nawet nie prowadzą działalności gospodarczej w swoim kraju również jest rozwiązaniem.

odzyskiwanie vat bez przeszkódNależy udać się z wnioskiem do Warszawy, na dzielnicę Śródmieście i tam odszukać Drugiego Urzędu Skarbowego. Takie wyjścia z sytuacji są pomocne i zapewne każda działalność znajdzie odpowiednie miejsce do przekazania dokumentu. W przypadku największych podmiotów jeśli firma ma kapitał zagraniczny i wielomilionowe przychody, a choć jeden oddział jest usytuowany w Polsce, wtedy odzyskanie VAT z UE bez przeszkód również jest możliwe. Przedstawiciel firmy musi swoje kroki skierować do jednego z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Po poprawnym skierowaniu wniosku można mieć pewność, że deklaracja będzie pomyślnie i szybko rozpatrzona, a kwoty podatku wrócą do budżetu firmy. Jedyne, dodatkowe opłaty, jakie trzeba ponieść to opłata za pełnomocnictwo, która jest opłacana raz i jest niewielka.

Termin rozpatrywania wniosku jest uzależniony od wielu czynników, ale głównie od faktu, czy chcemy odzyskać pieniądze z zapłaconego podatku dla krajów z UE lub czy poczyniliśmy dodatkowe korekty i poprawy we wniosku. Należy pamiętać, ze czekanie dłuższe nie gwarantowane skutkuje wypłaceniem odsetków, dlatego nie warto bać się składać deklaracji tylko trzeba dbać o swoje interesy. Jeżeli firma prowadzona jest zgodnie z prawem można śmiało ubiegać się o zwrot podatku VAT.