Kancelaria prawna – jak rozpocząć działalność?

Kancelaria prawna to miejsce często odwiedzane. Kiedy ma się problemy prawne to nie warto czekać, aż sprawa się rozwinie. Im szybciej udamy się po pomoc do specjalisty z danej dziedziny prawa tym szybciej będziemy wolni od problemów. Jednak założenie własnej kancelarii prawnej nie jest łatwe. Wszystko zaczyna się od studiów prawniczych.

Każdy adwokat może założyć kancelarię prawną

kancelaria prawnaSą to studia jednolite magisterskie, zatem studentów czeka pięć lat nauki bez podziału na studia licencjackie i magisterskie. Na zakończenie studiów studenci piszą pracę zaliczeniową, a później przechodzą do obrony. To jednak nie koniec ich nauki. Potem przez trzy lata będą oni odbywać tak zwaną aplikację. Jest to połączenie pracy i nauki. Przyszli prawnicy mają jeden dzień zajęć teoretycznych, jeden dzień zajęć praktycznych, na przykład w sądzie, a przez pozostałe trzy dni pracują w kancelarii prawnej. Czasem również po zajęciach przychodzą do pracy, żeby móc wyrobić cały etat. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia finansowego. Młodzi prawnicy zarabiają stawki minimalne, a za aplikację się sporo płaci. Za aplikację na radcę prawnego trzeba zapłacić około pięciu tysięcy złotych, jednak już na aplikację sędziowską ta kwota wzrasta do dziesięciu tysięcy złotych!

adwokatCzęsto kwota jaką trzeba zapłacić przewyższa wypłatę prawniczą, dlatego też prawnicy nie utrzymują się samodzielnie, czy też muszą podejmować dodatkowe zajęcia lub zostawać po godzinach, żeby zarobić na siebie. Nie jest łatwo łączyć pracę z nauką. Nawet po zakończonej aplikacji prawnik nie będzie dostawał bajońskich sum. Na aplikacji już zaczyna wyrabiać sobie markę i dobrą opinię zarówno wśród klientów, których zaczyna obsługiwać, jak również wśród pracodawców i kolegów oraz koleżanek po fachu. Na początku prawdziwej pracy zawodowej również musi bardzo dbać o swoją reputację. Dopiero po wyrobieniu sobie marki prawnik może myśleć o odejściu na swoje. Jeśli ma stałych klientów, a oni polecają go innym to adwokat może otworzyć własna kancelarię. Najczęściej są to spółki, czyli szefami kancelarii jest kilka osób. Dzięki temu jest szansa na pozyskanie większej liczby klientów, jak również rozszerzenie oferty o różne specjalizacje prawne.

Prowadzenie własnej działalności nie jest łatwe, ale prawnik to w końcu specjalista z dziedziny prawa, więc napisanie umów o pracę, czy wypełnieniu urzędowych druków jest dla niego drobnostką. Młoda osoba musi przebyć długą drogę od studenta prawa, poprzez bycie aplikantem, opłacalnym adwokatem, aż do założenia własnej kancelarii. Jednak cel jest wart pracy.

Czytaj więcej na: uznany adwokat ze Szczecina