Jak znaleźć dobrą pracę?

Każdy marzy o tym, by mieć dobrą pracę i godziwie zarabiać. W dobie inflacji, kryzysów i wojen trudno jednak o stabilne zatrudnienie, które spełniałoby wszelkie nasze oczekiwania. Wiele osób pracuje poniżej swoich kwalifikacji, bo nie może znaleźć zatrudnienia w zawodzie, czy też bierze nadgodziny by jakoś wiązać koniec z końcem. Do tego dochodzą nieuczciwi pracodawcy żerujący na niewiedzy, czy nieznajomość własnych praw, przez co podposuje się nietrafione umowy.

Jak zatem znaleźć dobrą pracę?

praca dodatkowaNa co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert? Co powinno nas zaniepokoić? Na pewno warto sobie na początku zrobić listę rzeczy która jest dla nas ważna, a do tego dopisać rzeczy które są fajne, ale nie niezbędne. Na przykład określimy czy to praca na pełen etat czy weekendowa praca dodatkowa w Krakowie. Nakreślimy ile mniej więcej chcemy zarabiać, w jakich godzinach pracować (elastyczne godziny pracy, stała praca 8-16, czy praca zmianowa), jakie są szanse na rozwój w przedsiębiorstwie np. możliwości awansu, szkoleń itp. w kategorii ważnych ale nie kluczowych rzeczy może być odległość zakładu pracy od miejsca zamieszkania, benefity pozapracowe (ubezpieczenie na życie i zdrowie, owocowe czwartki, karnety na siłownię). Wiedząc czego się chce konkretnie można zastosowac filtry wyszukiwania na stronach z ofertami pracy – w ten sposób nie musimy przeglądać setek ofert tylko kilkanaście wybranych. Zajmie to nam mniej czasu.

praca dla Ciebie Druga kwestia to prawidłowe czytanie ofert pracy. Każdy pracodawca chce się pokazać z jak najlepszej strony, więc często pisze zawile, tak by ukryć niektóre sprawy. Na pewno brak jasnej deklaracji co do godzin pracy czy wynagrodzenia powinien nas zaniepokoić. Jeśli w ogłoszeniu jest że szukają osób umiejących pracować pod presją czy nastawionych na wynik to można oczekiwać dwóch rzeczy. po pierwszej, niskiej podstawy wynagrodzenia – reszta dawana jest w premiach za wydajność/liczbę zleceń. Po drugie – zostawania po godzinach, pracy w nieprzyjaznej atmosferze, z szefem stojącym nam za plecami.

Zarówno brak jasno sprecyzowanych obowiązków (np. poszukujemy kogoś do biura) czy też zbyt długa ich lista (np. osoba do pisania, fotografowania, znająca się na IT) również powinna dać nam do myślenia. Znalezienie dobrej pracy w zawodzie, zgodnej z naszymi preferencjami, często bywa bardzo trudne. Pracodawcy często mataczą, piszą zachęcające ogłoszenia, a w rzeczywistości niczego dobrego sobą nie reprezentują. Warto zatem do poszukiwania zatrudnienia dobrze się przygotować i wiedzieć jak nie wpadać w pułapki zastawione przez rekruterów.