Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dość ciężki kawałek chleba. Oczywiście ma to swoje ogromne plusy – brak niezadowolonego szefa nad sobą, nienormowane godziny pracy czy też swoboda w podejmowaniu decyzji – jednak, z drugiej strony, wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz obowiązkami wynikającymi z prawa podatkowego obowiązującego w naszym kraju, które – nie ma co się oszukiwać – nie jest zbyt przychylne małym przedsiębiorcą.

Porady odnośnie założenia działalności

założenie działalności gospodarczej w niemczechIstnieje jednak pewne rozwiązanie, dzięki któremu dosłownie każdy może rozpocząć prowadzenie własnej firmy bez konieczności martwienia się tym, że nie udźwignie podatków. Przecież żyjemy w czasach, w których niemal wszystkie formalności można załatwić drogą internetową – bez konieczności wychodzenia z domu, dlatego nie ma to tak na dobrą sprawę znaczenia, do jakiego banku zrobimy przelew, gdzie będzie się znajdowało biuro naszej księgowej, a nawet to, w jakim państwie będziemy mieli zarejestrowaną własną działalność. Dlatego warto przemyśleć sprawę zwrócenia się o pomoc do firmy, która może nam załatwić bezproblemowe założenie działalności gospodarczej w Niemczech – wystarczy udać się po poradę. Już krótka rozmowa ze specjalistą powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ, jak się okazuje, od 2011 roku możliwe jest założenie jednoosobowej firmy w sąsiednim państwie bez konieczności meldowania się w nim.

założenie działalności gospodarczej w niemczechWystarczy dopełnić kilku formalności, którymi powinna w całości zająć się firma pośrednicząca, żeby móc rozpocząć prowadzenie działalności na dużo korzystniejszych warunkach niż w Polsce. W praktyce nie zmienia się dosłownie nic – pracuje się tak, jak pracowało się do tej pory – natomiast można liczyć na dużo szybszy zysk, ponieważ prawo podatkowe obowiązujące w Niemczech przewiduje dużo wyższą kwotę wolną od podatku. To doskonały sposób zarówno na rozpoczęcie własnego biznesu, jak i rozszerzenie jego zakresu. Jeśli dana firma trudni się sprzedażą internetową jakiegoś produktu i robi to na terenie kraju, jednak planuje również sprzedaż zagraniczną, dobrze jest poprosić o pomoc firmę znającą obowiązujące za granicą prawo.

To samo tyczy się planowanej przeprowadzki lub założenia firmowej filii w Niemczech – proces formalny nie jest aż tak skomplikowany, jednak dla całkowitego bezpieczeństwa oraz własnego spokoju przeprowadzenie go warto zlecić profesjonalistom. Specjalistyczne firmy pomogą również w rozliczeniu podatkowym osobom, które pracowały przez jakiś czas w Niemczech i powróciły do kraju.