Czym się zajmuje radca prawny?

Żeby skorzystać z pomocy prawnej warto udać się do radcy prawnego. Jest to osoba, która udzieli konsultacji w danej sprawie, będzie pełnomocnikiem w sądzie oraz napisze pismo procesowe. Żeby wykonywać ten zawód, należy mieć obszerną wiedzę z zakresu prawa oraz uprawnienia. Dobry prawnik rozwieje wszelkie wątpliwości swojego klienta związane z interpretacją danej decyzji lub pisma.

Zakres pracy radcy prawnego

Dłonie mężczyzny podpisującego dokumentyJednak udzielanie konkretnych porad wiąże się z określoną specjalizacją, radca, który specjalizuje się w prawie gospodarczym nie będzie pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej. Jednak najczęściej radca sporządza opinie prawne oraz udziela kompleksowych porad w kwestiach, z którymi przychodzą jego klienci. Swoje usługi mogą świadczyć firmom lub jednostkom indywidualnym. Dla przedsiębiorców radca prawny zapewnia wsparcie w zakresie podpisywania kontraktów, sporządzania umów, podejmowaniu istotnych decyzji, jak i w przypadku kłopotów związanych z działalnością gospodarczą. Osoby, których interesuje znany radca prawny Rybnik jako miasto oferuje wiele kancelarii, w których można uzyskać pomoc. Usługi obejmują bowiem ochronę praw konsumentów, dochodzenie roszczeń w sądzie, ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją, reprezentowanie przed różnymi urzędami, tworzenie umów handlowych, uczestnictwo w negocjacjach oraz nadzór nad ich wykonaniem.

Figurka TemidyDo zadań radcy prawnego należy również reprezentowanie klientów w sprawach sądowych dotyczących m.in. rozwodów, opieki nad dziećmi, orzekania spadku czy odszkodowania w związku z uszkodzeniem ciała oraz opiniowanie różnego rodzaju dokumentów. W zależności od gałęzi prawa, w jakiej dany radca się specjalizuje ma konkretne uprawnienia oraz inne zlecenia. Może brać udział w windykacji oraz restrukturyzacji firmy, doradzać w zakresie zamówień publicznych, weryfikacji dokumentów przetargowych, może pomóc spisać oraz zatwierdzić testament, założyć spółkę zgodnie z obowiązującym prawem. Ponadto radca prawny ma możliwość udzielenia porad odnośnie do stosunku pracy czy zadośćuczynienia w sprawach związanych z wypadkami oraz innymi szkodami.

Dobry prawnik powinien być komunikatywny, rzetelny, pewny siebie oraz zaangażowany, by jak najlepiej pomóc swojemu klientowi. O pierwszorzędnej obsłudze może również świadczyć to, czy dana osoba jest znana w środowisku. Im ma więcej pozytywnych opinii oraz zadowolonych klientów, tym lepiej dla jego reputacji oraz doświadczenia. Jednak o sposobie działania nie świadczy wyłącznie popularność, a odpowiednie podejście do każdego interesanta.