Czym kierować się dobierając kasę fiskalną?

Kasy fiskalne, z których korzysta się obecnie muszą się wyróżniać zupełnie innymi cechami niż te, których używano dawniej. Zupełnie inne są rozmiary takich urządzeń, które jednak nigdy nie powinny mieć niekorzystnego wpływu na ich możliwości. Wykorzystywane aktualnie kasy są również sprzętami potrafiącymi zapisywać elektroniczne kopie paragonów.

Kasa fiskalnaNajważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru kasy fiskalnej dla firmy, jest cena interesującego nas urządzenia. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi urządzeniami tego właśnie typu mogą być naprawdę spore. Zazwyczaj cena takich właśnie urządzeń mieścić się będzie w zakresie od 999 zł do nawet 4000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że aspekt cenowy nigdy nie powinien być tym decydującym o wyborze konkretnej kasy. Sprzęt taki powinien być bowiem przede wszystkim dopasowany do potrzeb danej działalności. Inny będzie wyborem lepszym w gabinecie stomatologicznym, a jeszcze inny na przykład w kancelariach prawnym. Tam, gdzie sprawdzi się w stu procentach kasa tania i dosyć prosta, nie będzie potrzeby kupowania urządzenia znacznie droższego. Z kolei w firmach, gdzie najważniejsze są jak najlepsze parametry techniczne, warto zdecydować się na zakup kasy znacznie droższej, gdyż urządzenia tańsze zupełnie tam się nie sprawdzą.

Kasa fiskalnaInnym istotnym parametrem przy wyborze kasy fiskalnej jest sposób funkcjonowania firmy, która z takiego sprzętu ma skorzystać. Znaczenie przy wyborze tych urządzeń będzie mieć na przykład liczba klientów obsługiwanych w ciągu dnia, liczba asortymentu oraz forma prowadzonej działalności. Wszystkie te dane, chociaż ogólnikowo, należy więc zdradzić sprzedawcy. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami i zasadami prawnymi, każda wykorzystywana kasa fiskalna powinna mieć możliwość wykonania elektronicznej kopii paragonów. Co więcej, powinny być one zapisywane i przechowywane przez co najmniej 5 lat od momentu ich faktycznego wygenerowania. Taka właśnie funkcja odgrywa obecnie niezwykle istotną rolę przy wyborze kasy fiskalnej.

W obecnym czasie coraz większa znaczenie odgrywa wykorzystywanie wysokiej jakości sprzętów fiskalnych. Sprzęty te wyróżniać się powinny posiadaniem szeregu istotnych cech, wpływających w znacznym stopniu na sprawność oraz wygodę funkcjonowania danej firmy. Oczywiście te, z których korzysta się obecnie powinny mieć możliwość na przykład zapisywania elektronicznych kopii paragonów, które potem znacznie łatwiej będzie przechowywać przez wymagany prawnie czas.