Czy badanie wariografem jest skuteczne?

Badania, wykonywane za pomocą tak zwanego wykrywacza kłamstw, stają się wraz z biegiem czasu coraz bardziej popularne. ich zastosowanie zaś, wykracza już bardzo szeroko poza kryminalistykę. Należy jednak pamiętać o tym, aby takie właśnie badanie wykonać z zachowaniem pewnych zasad oraz reguł.

Jaka jest dokładna skuteczność badania wariografem?

badanie wariografemJak się bowiem okazuje, to właśnie prawidłowość badania tego typu wpływa w największym stopniu na poziom jego wiarygodności. W obecnym czasie, jeśli chodzi o profesjonalny wariograf – skuteczność tego urządzenia okazuje się być już bardzo wysoka i wynosi około 98 procent w zdecydowanej większości przypadków. Aby tak było, badanie wariografem musi być przeprowadzane zgodnie ze sztuką, czyli zgodnie z obowiązującymi zaleceniami pewnych organizacji międzynarodowych. Pierwszą zasada kluczową dla wysokiej skuteczności badania wariografem, jest podział tego badania na trzy odrębne etapy. Etapem pierwszym, jest rozmowa z osobą, która ma zostać poddana badaniu. Dodatkowo, podczas tego etapu wyjaśniana jest niezbędna metodologia, oraz wykonywany jest wstępny test reakcji. Kolejne dwa bardzo ważne fazy badania wariografem, kluczowe dla jego skuteczności to faza badania właściwego, oraz faza analizy. Ta ostania odgrywa najważniejsza rolę, gdyż podczas niej dokonywana jest ocena uzyskanych wyników zgodnie ze standardami jakości.

badanieAby badanie wariografem było odpowiednio miarodajne, osoba je przeprowadzająca musi posiadać do tego wszelkie wymagane obecnie uprawnienia. Samo urządzenie wykorzystywane do tego badania musi również spełniać określone wymogi jakości. Powinno ono posiadać dwa pneumatografy, czujniki reakcji skórnej, pletyzmograf, oraz czujnik ruchu, umieszczony w siedzeniu. Badanie wariografem jest więc miarodajne jedynie w przypadku jednoczesnej kontroli różnych reakcji układu nerwowego. Kluczowe do miarodajności wyników badania wariografem okazuje się być także właściwe przygotowanie pomieszczenia, w którym takie badania ma się odbyć. Najważniejsze jest jego odpowiednie wyciszenie, aby uchronić badana osobę przed możliwym rozproszeniem przez czynniki zewnętrzne.

Badania wykonane w oparciu o tak zwany wykrywacz kłamstw wraz z biegiem czasu stają się coraz bardziej popularne. Ogromny wpływ na to ma zapewne fakt, że są one miarodajne. Aby tak jednak było, bardzo ważne jest wykonanie ich zgodnie z pewnymi, ściśle określonymi zasadami. Ważne jest więc na przykład, aby odpowiednio przygotować osobę badaną do tego badania, jak również aby dokonać prawidłowo analizy uzyskanych wyników.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z treścią znajdującą się na stronie www.bez-klamstw.pl!